Abyste nebyli na pochybách a v ničem netápali, sepsali jsme pro vás tipy na cestu, které se vám mohou hodit. Třeba jak vyplnit vízum na Srí Lanku nebo co s sebou rozhodně nevozit.
Kvůli cestování po Srí Lance vás nemine vyplnění několika formulářů. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás kompletní návody, jak na to. Stačí přejít do sekce Instructions nahoře na stránce.
Když vám do oka padne Srí Lanka, víza budou to první, co byste měli řešit. Není to ale nic složitého. Zažádat o ně můžete online, kliknutím na pole Visa Apply nahoře na této stránce.
Víza je také možné získat i přímo na letišti, ale lepší je zařídit si je předem, ať neztrácíte čas na dovolené a jste v klidu. Žádat můžete i 3 měsíce předem. Mějte na paměti, že existuje jen jediný oficiální web, kde tuto náležitost vyřídíte, a dávejte si pozor na pochybné zprostředkovatelské weby, které si k vyplnění žádost účtují nehorázné poplatky, a přitom si vše stejně vyplníte jen vy sami.
Vízum na Srí Lanku platí 30 dní od chvíle, kdy vstoupíte na její území. Cena je 50 USD při žádosti online (+ 2 USD za platbu kartou), 60 USD při příletu On Arrival na letišti. Děti do 12 let potřebují vízum také, ale nic za něj neplatí. Jakmile vízum získáte, přijde vám do 24 hodin potvrzení na e-mail, ale občas spadne do spamu, proto tuto složku také zkontrolujte. Když žádné potvrzení nedorazí, ale vy si chcete být jistí, že máte vše v pořádku, klikněte nahoře na této stránce na pole Status Check a ověřte si to.
Budete-li si vízum vyřizovat online, počítejte s platností max. 30 dní. Pro delší pobyty je nutné vízum prodloužit (zdarma). O prodloužení požádejte klidně u nás – kliknutím na pole Visa Extension nahoře na stránce. Poprvé si můžete vízum prodloužit o 60 dnů a podruhé o 90 dnů, takže máte možnost být na Srí Lance klidně 270 dnů od příletu!
Aby to ale nebylo tak jednoduché, schválení takové žádosti o prodloužení víza není automatické. Může se stát, že vám ji úřady zamítnou. Pak budete muset opustit zemi před vypršením platnosti stávajícího víza.
Na letišti v Kolombu budete při vstupu do země předkládat i tzv. Arrival Card. Abyste ji získali, vyplňte papírový nebo online příletový formulář. Druhá zmíněná možnost zajistí rychlejší odbavení, nebudete se při příletu zdržovat administrativou. Navíc se dá online formulář vyplnit i 4 dny před příletem, a to pohodlně přes náš web. Klikněte na pole Arrival Card nahoře na stránce a za chvíli budete mít vyřízeno.
Pokud na Srí Lanku poletíte z Prahy, nenechte se zmást tím, že jako místo odletu (Port of Departure) systém toto město nenabídne. Respektive nabídne Prahu, ale umístí ji do Bahrajnu. Spolkněte vlasteneckou hrdost a zaškrtněte Prague/Bahrain. Nikdo to řešit nebude. Nepanikařte, když vám nepřijde potvrzovací e-mail. V systému vás úředníci s největší pravděpodobností najdou, případně dostanete k vyplnění papírový formulář.
Váš cestovní pas musí platit minimálně 6 měsíců, proto si tento údaj řádně dopředu zkontrolujte. Úředníci se na platnost zaměřují, striktně se jí řídí, a pokud její délka neodpovídá předpisu, vaše dovolená skončí už na letišti.
Pro vstup na Srí Lanku není povinné žádné očkování (ani proti onemocnění covid-19). Doporučené ale je, a to proti žloutence typu A a B a také proti břišnímu tyfu.
Existuje několik pravidel, která je třeba dodržet, jakmile vstoupíte na území Srí Lanky. Patří sem například povinnost hlásit celníkům dovoz hotovosti v hodnotě nad 15 000 USD (ale doporučuje se hlásit i hotovost nad 5 000 USD).
Na osobu sem můžete přivézt věci osobní potřeby a dárky v hodnotě až 250 USD, včetně 200 cigaret, 50 doutníků nebo 375 g tabáku. Dále pak 2 lahve vína, 1,5 l lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody.
Pokud vezete drahé kovy, zbraně nebo jakékoli zboží obchodní povahy, jste povinni ho při vstupu do země deklarovat. Jako cizinci můžete být požádáni o vyplnění prohlášení o obsahu zavazadla – Baggage Declaration Form.
V žádném případě na Srí Lanku nevozte narkotika a drogy, indickou a pákistánskou měnu ani pornografickou a erotickou literaturu.
Celníkům je nutné ohlásit vývoz hotovosti nad 5 000 USD a doložit její původ. Pokud si tuto hotovost na Srí Lanku už dovezete, budete muset před opuštěním země předložit formulář Exchange Control, Form D (a ten pochopitelně musíte nejdřív při vstupu do země vyplnit a nechat potvrdit).
Ze Srí Lanky si můžete odvézt bez cla vše, co bylo dovezeno a deklarováno. Pak také až 10 kg čaje a zboží osobní potřeby včetně suvenýrů. Co se alkoholu týče, můžete vyvézt až 1,5 l tvrdého alkoholu a max. 2 lahve vína.
Co do zavadla nebalit? Rozhodně místní měnu, zlato, platinu, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovinu, narkotika, zbraně a munici, zvířata a rostliny. Ať si nezkazíte konec dovolené.
Počasí: Srí Lanka má dvě monzunová období, která ovlivňují různé části ostrova v různou dobu. Naplánujte si návštěvu podle regionu, který chcete navštívit.
Oblečení: Zabalte si lehké a prodyšné oblečení. Na náboženských místech dodržujte vyžadované zahalení a noste takové svršky, které zakrývají ramena a kolena.
Zdraví: Před cestou se poraďte se svým lékařem o vhodném očkování a individuálních zdravotních opatřeních. Dbejte na dostatečný pitný režim a používejte repelent proti komárům, abyste se ochránili před nemocemi, které přenášejí.
Měna: V zemi se platí srílanskou rupií (LKR). Kartou tu zaplatíte na spoustě míst, ale u menších prodejců je sázkou na jistotu hotovost. Doporučujeme mít s sebou eura nebo dolary.
Doprava: Místní i turisti se rádi dopravují autobusy a vlaky. Na kratší vzdálenosti (např. v rámci měst) můžete zkusit tuk-tuky, je to zážitek!
Jazyk: Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština. Hojně se tu mluví i anglicky, hlavně v turistických oblastech.
Kultura: Až se vydáte ke kulturním památkám, respektujte místní zvyky a tradice. Především si zujte boty při návštěvě chrámů a oblékejte se tak, abyste byli dostatečně zahaleni.
Jídlo: Gastronomii si na Srí Lance určitě užijete, zvlášť pokud máte rádi kořeněné jídlo. Nenechte si ujít ochutnávku místních jídel, jako je rýže a kari nebo vlasové nudle.
Etiketa: Když někoho chcete pozdravit nebo mu něco nabídnout, udělejte to pravou rukou. Použití levé ruky je totiž považováno za nezdvořilé!
Bezpečnost: Dávejte si pozor na své osobní věci, hlavně v oblastech, kde se schází více lidí. Hrozí tu drobné kapesní krádeže. Vyhněte se vodě z kohoutku a pijte jen tu balenou, nebo aspoň převařenou.
Elektřina: Na Srí Lance je 220/240 voltů. Srílanské hotely mají dva typy zásuvek. Buď ze Spojeného království (typ G), nebo z Indie (typ D). Na našem hotelu jsou k dispozici univerzální zásuvky pro všechny typy zástrček.
Máme pro vás odpovědi na otázky, které nám nejčastěji kladete. Není nic lepšího než se vybavit důležitými informacemi.
Ano, bez výjimky. Zařídit si ho můžete online nebo na letišti po příletu do země. Jeho cena je v prvním případě 50 USD, ve druhém případě 60 USD. Víza musí mít i děti mladší 12 let, ta jsou ale zdarma.
Vízum platí až 30 dní a prodloužit se dá, dokonce zdarma a online. Poprvé o 60 dní, podruhé a potřetí o 90 dní. Celkem můžete jako turisti strávit na Srí Lance až 270 dní včetně dne příletu. Pozor, schválení žádosti není automatické!
Vezměte si hlavně lehké a vzdušné oblečení. Na náboženských místech dodržujte vyžadované zakrytí ramen a kolen.
Ceny jsou tu výrazně nižší než v Česku, ale závisí i na období v roce (od prosince do dubna bývají vyšší, špička je pak od Vánoc do Nového roku). Máte-li vyšší rozpočet, můžete si tady dopřát pořádný luxus!
Nejlevnější je místní doprava a jídlo, nejdražšími položkami bývají vstupy na turistické atrakce.
Na spoustě míst kartou bez problémů zaplatíte, u menších obchodníků ale pochodíte jen s hotovostí. Doporučujeme mít u sebe eura nebo dolary a směnit je za rupie (pozor, v bance od vás mohou vyžadovat cestovní pas).
Ano, místní ho očekávají, ať už jde o řidiče, průvodce, pokojské, nebo třeba obsluhu u snídaně, je zdvořilé (a skutečně na místě) nechat spropitné. S jeho výší vám rádi poradíme.
Na trzích a v taxi to určitě zkoušejte. V obchodech jsou ceny pevně stanovené.
Poznejte s námi krásy tohoto tropického skvostu!
Obsah